SILIKOONID

Teatri- ja filmivaldkonnas kasutatakse RTV Silikoone. RTV:  Room Temperature Vulcanizing.
See tähendab seda, et tegu on silikoonidega, millele sobib tahenemiseks toatemperatuur. Nimelt nõuab silikoon harilikult väga kõrget temperatuuri. Seetõttu sobivad RTV silikoonid kõige paremini just ka teatrisse. Kiiresti tahenevad ning vähesel määral kokku tõmbuvatena on need mugavad nii butafooria, grimmi kui ka jäljendite võtmiseks. 

RTV silikoonid on kahekomponentsed – reageerimiseks on vaja kokku valada kaks komponenti, mida nimetatakse A ja B komponentideks. Esimene nendest on silikooni mass ja teine komponent on katalüsaator. Oma kõvaduselt on need silikoonid pehme kuni keskmise kõvadusega. RTV silikoonid jagunevad plaatina- ja tinasilikooniks. Koos neid kasutada ei saa, kuna plaatina ei kannata tina.


Tinasilikooni üks oluline iseloomuomadus on see, et tegu on kantserogeense ainega. See tähendab, et inimkontakti tuleb hoida miinimumi lähedal. Tinasilikoon eritab ka igavesti endast välja alkoholi, nö „higistab“.  Seetõttu jääb tinasilikoon ajapikku rabedaks. Tinasilikooni on mõistlik kasutada suure butafooria valmistamisel. Kuna see taheneb kauem, on sellel võimalik pikk valamisaeg.

Plaatinasilikooni iseloomustab tema kasutajasõbralikkus – ta on küll kallim kui tinasilikoon, kuid peaaegu allergiavaba silikoon (peaaegu just seetõttu, et mul puuduvad meditsiinilised tõendid, vaid baseerun kogenud kasutajate väidetel). Plaatinasililikoon midagi ametlikult välja ei hinga, see tähendab, et ta on vastupidavam. Oluline on teada, et plaatina ei sobi keemiliselt väävliga. Seetõttu tuleb hoolikalt valida kõiki töövahendeid, mille plaatinasilikoon kokku hakkab puutuma – alustades kinnastest, lõpetades anumate ja plastiliiniga. Näiteks ei ole soovitatav kasutada silikoonist kindaid, vaid hoopis vinüülkindaid. Ka plastiliin peab olema väävlivaba.



Nõuanded kasutamiseks:
  • Sõltuvalt sellest, kas tegu on tina- või plaatinasilikooniga, segatakse kaks komponenti enamasti kokku vahekorras 1:1. Tähtis on jälgida, kas juhend nõuab väljamõõtmist „by volume“ või „by weight“. Esimene lubab komponente välja mõõta nii kaalu kui silma järgi, kuid nõue by weight eeldab, et komponendid tuleb kokku segada kindlasti ainult kaalu järgi.
  • Silikoonide kokku segamist tuleb alati alustada A komponendist. Ehk siis, massile lisa ikka katalüsaator – nii on komponente lihtsam kokku segada. Kaaluda tuleb mõlemad komponendid eraldi! Enamasti kehtib see nõue ükskõik missuguse kahekomponentse materjali puhul. 
  • Kui lisada pigmenti kindla värvitooni saamiseks, tuleb ka see lisada ja korralikult ära segada A komponendile enne B lisamist. Pigment aitab ka aru saada, kas komponendid on hästi segunenud.
  • Segamiseks sobib hästi puidust spaatel – tähtis on, et segamisvahend ei oleks ümmargune, näiteks puupulk, vaid lapik. Muidu segunevad füüsika seaduste järgi komponendid halvemini. Kuna komponendid alustavad reageerimist (eriti plaatinasilikooni puhul) kiiresti, on oluline saada mass kiiresti segatud.
  • Kuna reaktsioon toimub kiiresti ja ka väikeste koguste juures, on tähtis hoida komponente üksteisest võimalikult eraldi – ei tohi segamini ajada topside kaasi, segamisvahendeid ja topse ise. Võib leida end olukorrast, kus suured kogused kallist materjali on purgis silikooniks muutunud.
  • Kuna silikoon kopeerib ülimalt täpselt vormi pinda, on tähis, et vorm oleks detailselt viimistletud.


Silikooni eelised:

  • vormi võtmisel ihult ei hakka ta üldse ihukarvadele.
  • Vormi võtmisel ei ole kiiret võrreldes näiteks alginaadiga, mis minutite jooksul kokku tõmbub. Saab võtta lausa mitu positiivi.
  • Alginaadiga tekib rohkem mulle, silikooni on võimalik ilusasti valades saada mullivabalt.
  • Plastik ei haaku silikooniga, ehk siis plastikust eseme tegemisel on väga lihtne kasutada silikoonvormi.  Samas, mehhaanilise sideme (nt mõni riidesort) abil on võimalik silikooni ja plastikut ka siduda.
  • Silikooni pehmus, elastus ja raskus võimaldab teha väga autentseid inimkeha juurde kuuluvaid efekte ning ka inimese kehaosi.
  • Silikoonil on kõrge temperatuuritaluvus, niiskuskindel.


Silikoonide üks edasimüüja on näiteks siin: www.polytek.com, neil on ohtralt ka youtube näidiseid oma segude valmistamisest.

Ka siin on üks veidi müügimaigune, kuid siiski informatiivne näide plaatinasilikooni kasutamisest - http://www.youtube.com/watch?v=cj4kXAn83SA.


Kasutamise protsess väikese silikoonvormi loomisel:
1. Võta sile alus - ideaalis näiteks keraamiline plaat. Või kata hoolikalt toidukilega tavaline laud -peaasi, et pind oleks võimalikult sile.
2. Kinnita plastiliini abil alusele võimalikult kindlalt, kuid õhukese kihiga oma vormiks vajalik objekt.
3. Loo objekti ümber ideaalis plastikust stabiilne "valamu". Mina lõikasin plastikust õlletopsi laia osa ära ning kinnitasin selle plastiliini abil ümber objekti, tehes kindlaks, et vedelik hiljem kuskilt ei leki.
4. Sega kokku silikooni A ja B komponent, jälgides hoolikalt eelpool mainitud nõuandeid.
5. Vala silikoon võimalikult kiiresti, ent hoolsalt valamusse. Tähtis on valada võimalikult peenikese nirega ning kõrgelt, et takistada õhumullide teket. Samuti vala silikooni kindlasti objekti kõige kõrgemat osa sihtides - nii on kindel, et silikoon valgub igale poole, täites kõik reljeefid.
6. Oota vastavalt pakendil seisvale informatsioonile. Pisikesed vormid tahkuvad minutite jooksul, silmnähtavalt.
7. Kui silikoon on tahenenud, võta plastikust ümbris aluse küljest lahti ning samuti eemalda see silikoonvormi küljest. Silikoon võib selle plastiku all olla veidi kleepuv, sest seal ei ole õhk talle ligi veel saanud.
8. Lõika ettevaatlikult, vormi minimaalselt kahjustades, paberinoaga ära objekti alla sattunud silikoon, et objekt kätte saada.
9. Võta objekt vormi seest välja ning voila! Võid teha koopiaid nii palju kui jagub materjali - nt kipsi või hoopis mõnda plastikut.

Kuna käituda tuleb kiiresti, on kogu protsessi pildistamine mõistatavalt tülikas, kuid siin mõned visualiseerida aitavad fotod:
Pisike jänes, kellest hakkan vormi võtma.

Lisandub veel pilt silikoonvormist!


Kasutatud allikad:
GRIMM FX poolt läbi viidud praktiline loeng
Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/RTV_silicone
www.polytek.com
www.smooth-on.com



No comments:

Post a Comment