Friday, August 14, 2015

TRAAT
Traat on pikk ja peenike (ümmarguse ristlõikega) metalltoode. (Eesti keele seletav sõnaraamat)Täpsemalt ümarmaterjal, mis saadakse olenevalt ristlõike läbi mõõdust, kas valtsimise (8-20mm) või tõmbamise (kuni 8mm) teel.Traati kasutatakse näiteks vedrude, juhtmete, peenmetalltoodete, elektroodide, võrgu, trossi jmt valmistamisel ja ka komposiitmaterjali armatuurina.


Teatris kasutatakse traati põhiliselt sellest valmistatud toodete näol - võrgud, trossid, juhtmed jnt. Lisaks leiab traat teatris kasutust konstruktsioonimaterjalina nukkude, parukate ja kostüümide valmistamisel.

Traate liigitatakse nende valmistamiseks kasutatud materjalide järgi:

1. mustast metallist traat - terastraat (pehme terastraat, karastatud terastraat);
2. värvilisest metallist traat (vasktraat, alumiiniumtraat, hõbetraat);
3. värvilise metalliga kaetud terastraat (vasetatud traat, tsingitud traat, tinatatud traat).


Terastraat on halli värvusega suhteliselt kõva traat.

Pehmest terastraadist valmistatakse naelu , neete jne. Karastatud terastraadist valmistatakse vedrusid, nõelu, võtmerõngaid jne.Vasktraat on roosakaspunane, pehme ja elastne.

Traati kasutatakse elektrijuhtmeteks, elektrimootorite ja elektromagnetite mähisteks. Juhtmetraat on kaetud kummist või plastist isoleermaterjali kihiga.


Alumiiniumtraat on valge, väga pehme ja plastne.

Eriti palju kasutatakse seda traati elektrijuhtmetena.Kattekihiga terastraadist on kõige levinum tsingitud terastraat. Ta on sinakashall.

Kasutatakse aiavõrgu valmistamiseks, sideliinide toestamiseks.Kasutatud materjalid:Eesti keele seletav sõnaraamat: http://www.eki.ee/dict/ekss/

Eigo Jürgenson Veebipõhine õppematerjal töö- ja tehnoloogiaõpetuses METALLITÖÖD http://web.zone.ee/metallityy/


P.Kulu, J.Kübarsepp, E.Hendre, T.Metusala, O.Tapupere; 2001 Materjalid http://www.ene.ttu.ee/leonardo/materjalid/materjalid.pdf

No comments:

Post a Comment